Biżuteria, choć generalnie służy za ozdobę, ma również moc kreowania naszego wizerunku oraz podkreślenia naszych atutów, a także odwracania uwagi od naszych niedoskonałości , a nawet ich maskowania
1. Kolczyki a kształt twarzy
To właśnie one mają największy wpływ na nasz kształt twarzy. Ogólna zasada mówi, że wybierając kolczyki staramy się nie powtarzać naszego kształtu twarzy, by go nie podkreślać – i tak panie o twarzy w kształcie kwadratu powinny unikać kolczyków kwadratowych, a panie z okrągłą buzią – okrągłych. Pociągła twarz niekorzystnie wygląda przy długich kolczykach, zwłaszcza łańcuszkowych – lepiej zdecydować się na krótsze, kończące się z linią szczęki i szersze. Jeśli z kolei mamy krótką szyję, wydłużą je cienkie i długie kolczyki – pamiętajmy jednak, by nigdy nie dotykały ramion, gdyż możemy osiągnąć efekt przeciwny do zamierzonego
2. Naszyjnik a dekolt
Odpowiednio dobrany naszyjnik może podkreślić piękną linię dekoltu, zaokrąglić go nieco lub wysmuklić naszą sylwetkę. Jeśli jesteśmy niewielkiego wzrostu lub też mamy kilka dodatkowych kilogramów, unikajmy krótkich naszyjników, kończących się blisko szyi. Podobnie w przypadku szyi krótszej. Sprawdzą się za to naszyjniki w kształcie litery V, które wysmuklą nas i wydłużą. Podstawowa zasada, o której nie powinnyśmy nigdy zapominać – naszyjnik nie może „wpadać” do dekoltu – jest to nie tylko nieeleganckie, ale też zaburzy nasze proporcje. Wyższe i korpulentne panie będą dobrze wyglądały w dłuższych i dużych, wyrazistych naszyjnikach. Jeśli mamy niewielkie piersi lub jesteśmy bardzo szczupłe i chciałybyśmy nieco „zaokrąglić” nasz dekolt, zdecydujmy się na naszyjnik-łódkę, dbając, by także dekolt naszej bluzki powtarzał ten sam kształt.
3. Bransoletka
Odpowiednio dobrana potrafi wysmuklić nasze ręce oraz dodać nam intrygującego seksapilu. Nie od dziś wiadomo, że poruszająca się na szczupłym nadgarstku bransoletka jest wabikiem na mężczyzn. Pamiętajmy jednak, że tajemnica tkwi w proporcjach – na bardzo szczupłych nadgarstkach sprawdzi się delikatna biżuteria z niewielkimi ozdobami, panie o szerszych przegubach powinny wybierać większe i bardziej skomplikowane wzory. Niebanalne, przykuwające wzrok bransoletki, jak na przykład z kolekcji PANDORA, przyciągną wzrok do naszych dłoni, odwracając uwagę od mankamentów figury. Pamiętajmy, że warto wzmocnić ten efekt interesującym pierścionkiem i nie wolno zapominać o starannym manicure!
4. Zachowaj równowagę
Decydując się na jeden wyrazisty element biżuterii, zadbajmy o stonowanie innych. Pamiętajmy, że nasz wygląd powinien być spójny, dlatego dobierając biżuterię do stylu ubierania się unikajmy estetycznego zgrzytu – kolczyki w stylu etno źle będą wyglądały do eleganckiej gorsonki, z kolei przy grubym swetrze nie sprawdzi się delikatny, połyskujący łańcuszek i delikatne kolczyki-wkrętki. Dobrze skomponowana garderoba i biżuteria tworzą spójną całość i żaden z elementów nie wybija się na pierwszy plan.
5. Biżuteria codzienna vs. welkie wyjścia
Rodzaj biżuterii, jaki wybieramy, zależy też od miejsca i okazji – inną założymy do pracy, a inną na wieczorne wyjście. Podstawowa zasada mówi, że na co dzień nasza biżuteria powinna być niewielka i niezbyt błyszcząca. Oczywiście, duży wpływ ma także wykonywany przez nas zawód – pracownica banku pozwoli sobie tylko na subtelne kolczyki i klasyczny zegarek, z kolei pani pracująca w zawodzie artystycznym może zdecydować się na bardziej wyraziste naszyjniki i bransoletki. Na większą ekstrawagancję możemy pozwolić sobie wieczorem – mogą to więc być połyskliwe naszyjniki i kolczyki oraz bransoletki. Co warto zaznaczyć, obecnie także na większe wyjścia rezygnuje się z wyboru tylko jednego rodzaju metalu – srebra lub złota – i coraz więcej artystów-jubilerów decyduje się na tworzenie biżuterii z połączenia tych dwóch metali.