Jaką kurtkę wybrać w góry? Postaw na kurtkę puchową damską!

Data: Kategorie: News

Wybierasz się w góry w sezonie zimowym? W górach temperatury potrafią sięgać nawet kilkunastu stopni poniżej zera, dlatego ciepłe ubrania i wytrzymałe buty to podstawa! Jeżeli masz już wszystkie potrzebne akcesoria, spodnie, polary i buty, pozostał już tylko wybór kurtki. Jaka kurtka sprawdzi się najlepiej dla kobiet w surowych warunkach zimowych? Z pewnością kurtka puchowa damska!

Dlaczego warto zdecydować się na kurtkę puchową?

Kurtka puchowa jest idealnym rozwiązaniem dla kobiet, które cenią sobie funkcjonalność, wygodę i nowoczesny design. Puch to niezwykle praktyczny materiał, który zapewnia ciepło i lekkość w każdej sytuacji. Dzięki niewielkiej wadze i elastyczności, można go spokojnie składać bez ryzyka zagnieceń i przechowywać w plecaku lub torbie. Kurtki puchowe zapewniają komfort termiczny nawet w najbardziej wymagających warunkach oraz chronią przed wiatrem i zimnem. Charakteryzują się także oddychalnością, co sprawia, że odprowadzają parę wodną, nie pozwalając na przegrzanie lub wychłodzenie organizmu. Materiał, który pokrywa puch jest skuteczną obroną przed wilgocią i deszczem. Obecnie na rynku jest wiele różnych modeli kurtek puchowych damskich, sportowych i bardziej eleganckich, dłuższych, krótszych, z kapturem lub ze stójką, z naturalnym lub syntetycznym puchem, dlatego każda, nawet najbardziej wymagająca kobieta z pewnością znajdzie dla siebie idealną puchówkę. Zaletami są także wygoda – kurtka dopasowuje się do ciała, dzięki czemu nie ogranicza ruchów, co jest tak ważne przy aktywnościach outdoorowych oraz łatwość w pielęgnacji – kurtki puchowe można prać i suszyć w warunkach domowych bez ryzyka zniszczenia, jeśli oczywiście robimy to zgodnie z zaleceniami producenta i z odpowiednią ostrożnością.

Jak wybrać odpowiednią kurtkę puchową?

Ze względu na ogromny wybór puchówek na rynku, bardzo trudno znaleźć tę idealną. Podpowiadamy jednak, co należy wziąć pod uwagę przy kupnie kurtki puchowej, aby przez długi czas wyglądała dobrze i nie straciła swoich właściwości.

  1. Określ przeznaczenie kurtki. Przed kupnem kurtki puchowej, należy określić, w jakich okolicznościach będzie wykorzystywana. Inna kurtka sprawdzi się do uprawiania sportów, a inna do codziennych aktywności. Główna różnica między kurtkami puchowymi to rodzaj wypełnienia. Puch naturalny (gęsi lub kaczy) sprawdzi się szczególnie w bardzo niskich temperaturach, będzie też dobrze służył miłośnikom aktywności outdoorowych, uprawiających wspinaczkę górską, narciarstwo i inne sporty zimowe. Ten rodzaj puchu zapewnia świetną izolację przed zimnem, jest także lekki i łatwy w transporcie. Puch syntetyczny natomiast przeznaczony jest do codziennego użytkowania, np. podczas spacerów. Jest nieco cięższy niż naturalny, jednak jego cena jest stosunkowo niższa.
  2. Dobierz indywidualnie odpowiedni rozmiar i potrzebną długość kurtki puchowej. Jeżeli wybieramy się w góry, należy wziąć pod uwagę, że będziemy ubierać się warstwowo – pod kurtką powinny zmieścić się jeszcze warstwy w postaci bluzy czy polaru, dlatego warto zadbać o to, żeby nie była zbyt ciasna. Ważne też, żeby nie była zbyt luźna, ponieważ nie będzie prawidłowo odprowadzać pary wodnej. Kurtka puchowa w górach powinna być dłuższa i dobrze zakrywać plecy, aby nie wystawiać gołej części ciała na mróz, co mogłoby skutkować poważną chorobą.
  3. W góry wybierz model z nieprzemakalną powłoką i z kapturem. Pod wpływem dużej wilgoci, puch traci właściwości termiczne, dlatego, gdy wybieramy się w góry, gdzie pogoda jest zmienna i nieprzewidywalna, tak ważne jest wybranie kurtki puchowej z tzw. powłoką DRY, zapewniającą nieprzemakalność. Istotną kwestią jest także dobrze dopasowany kaptur, który zapewni ciepło i będzie chronił przed deszczem podczas wspinaczek i trekkingów po górach. Jeżeli jednak zamierzamy tylko spacerować, warto się zastanowić, czy kaptur jest potrzebny.

Kurtka puchowa to niezbędny element wyprawy w góry w sezonie zimowym. Aby sprawdziła się nawet w najbardziej wymagających okolicznościach, warto zainwestować w kurtkę najwyższej jakości od znanych i cenionych producentów. Miłośnicy sportów górskich szczególnie chwalą sobie takie marki jak Jack Wolfskin, BIack Diamond, Patagonia czy The North Face, niezawodne podczas niekorzystnych warunków pogodowych, dostępne m.in. w sklepie z odzieżą turystyczną E-horyzont.

Ten wpis został opublikowany w News. Dodaj odnośnik ulubionych.