Project Runaway

Dla pewnej części naszego społeczeństwa podążanie za modą jest trudnym wyzwaniem. Niektóre trendy, które pojawiają się na wybiegach, zdecydowanie odbiegają od rzeczywistości. Czasem można odnieść wrażenie, że człowiek lepiej wyglądałby w kartonie. A moda przecież ma służyć ludziom! Na szczęście, a może i nie, polscy projektanci nie szokują tak jak zagraniczni „guru” mody. Nasi projektanci tworzą raczej bezpieczne ubrania. Oczywiście nie umniejsza to ich talentowi, wręcz przeciwnie – niektóre projekty aż zapierają dech w piersi. Jednak od kilku lat nazwiska czołowych projektantów się nie zmieniają, są to – Gosia Baczyńska, Paprocki&Brzozowski, Maciej Zień. Oczywiście jest jeszcze wielu innych zdolnych projektantów, ale jednak nie są bardzo dużą konkurencją dla pionerów. Możliwe, że jeśli nie znajdą się kolejne utalentowne osoby i się one nie wybiją, to świat Polskiej mody może powoli obumierać.

Może właśnie z tego powodu stacja TVN postanowiła wyprodukować tej wiosny reality show o modzie. Mowa o „Project Runaway” – amerykańskim programie dla początkujących projektantów. Formuła jest prosta – trzynastu ambitnych projektantów staje do walki o tytuł najlepszego projektanta polskiej edycji „Project Runaway”. Uczestnicy będą dostawać najróżniejsze zadania, w których będą musieli wykazać się kreatywnością, talentem a także umiejętnością szycia. W każdym odcinku osoba, która dostała najsłabsze noty od jury – odpada. Nagrodą w programie jest 300 tysięcy złotych, mecenat artystyczny marki SIMPLE oraz sesja własnej kolekcji w magazynie Elle.

Uczestników programu ocenia jury w składzie – prowadząca „Project Runaway” czołowa polska modelka Anja Rubik, założycielka marki La Mania Joanna Przetakiewicz, projektant mody Mariusz Przybylski. W każdym odcinku do oceniających dołączy także gość specjalny, który jest również związany z modą. W rolę Tima Gunn’a, czyli mentora, wcieli się Tomasz Ossoliński. Jego rolą jest wspieranie projektantów, udzielanie im cennych wskazówek, a także, jeśli zajdzie taka potrzeba, wytknięcie błędów.

Jury programu Project Runaway
Jury programu Project Runaway

Uczestnikami polskiej edycji programu zostali: Aleksandra Bąkowska, Arletta Kochorowska, Dorota Cieszyńska, Jakub „Jacob” Bartnik, Liliana Pryma, Maciej Sieradzky, Milita Nikonorov, Monika Lemańska, Natalia Ślizowska, Paulina Matuszelańska, Piotr Czajczyński, Serafin Andrzejak, Zbigniew Szymański.

Uczestnicy programy Project Runaway
Uczestnicy programy Project Runaway

Odcinki są emitowane w każdą niedzielę o 21.00 w TVN. Pierwszy odcinek programu już za nami. W ramach pierwszego zadania projektanci mieli stworzyć suknie wieczorowe z rzeczy, jakie udało im się kupić w sklepie budowlanym, oczywiście z wyjątkiem tkanin.

Mam nadzieję, że ten program nie okaże się kolejnym nieudanym pomysłem zaadaptowania scenariusza zza oceanu. Trzymam kciuki za wszystkich projektantów i nie pozostaje mi nic innego, jak czekać na kolejny odcinek.

 

źródło obrazków: projectrunaway.tvn.pl